2024 рік став ключовим для українського ринку праці, принісши нові виклики та реалії.
Засновниця і директорка Gradus Research та Corestone Group Євгенія Близнюк представила
глибокий аналіз основних трендів, які формували ринок Human Capital у 2024 році. Ми взяли за основу її дослідження та долучилися до розширеної аналітики, щоб показати, як компанії можуть реагувати на ці виклики. На основі реальних даних та прогнозів ми розглянемо, як адаптувати HR-стратегії для успішного функціонування у 2025 році, залишаючись
Згідно з дослідженням Gradus Research, 78% працівників в Україні відчули високий рівень стресу у 2024 році. Це значно перевищує середньоєвропейський показник у 56%. Причини очевидні: війна, нестабільність, навантаження на роботі.
Які наслідки отримують роботодавці:
Прогноз на 2025 рік.
Стрес лише зростатиме, тож компаніям необхідно впроваджувати ефективні програми з менеджменту стресу, наймати корпоративних психологів і створювати підтримуюче середовище. Компаніям потрібно впроваджувати програми з менеджменту стресу та надавати психологічну підтримку, як це зробили 46% компаній у 2024 році.
Рекомендації для бізнесу:
Тривала війна та економічна нестабільність радикально змінили спосіб мислення українців. Багато людей перестали бачити чіткі життєві та професійні перспективи, що суттєво впливає на мотивацію та продуктивність працівників. Люди починають адаптувати особисті стратегії через розуміння довготривалої війни.
Спостерігаються три ключові тенденції:
Рекомендації для бізнесу:
Дефіцит кадрів став одним із найгостріших викликів для українського ринку праці у 2024 році. Компанії все частіше стикаються з проблемами заповнення відкритих вакансій, оскільки наявні кандидати або не відповідають вимогам, або обирають міграцію чи інші професійні сфери. Укомплектованість штатів знизилася з 74% (травень) до 68,7% (листопад). 71% компаній заявили про значний дефіцит кадрів. Багато відкритих вакансій залишаються незаповненими через брак у кандидатів відповідних компетенцій та досвіду. Професії, які зараз найбільше затребувані, часто вимагають технічних або спеціалізованих навичок, які не встигають оновлюватися через швидкі зміни на ринку.
Рекомендації для бізнесу:
Через дефіцит кадрів бізнес змушений переглядати свої підходи щоб заповнювати вакансії.
Ключові напрямки адаптації:
Рекомендації для бізнесу:
Міграційні процеси не припиняються, і молоде покоління (16–18 років) масово виїжджає за кордон для здобуття освіти. Це покоління і так було малочисельним, а тепер його нестача на ринку праці через 10 років буде ще помітнішою.
Наслідки для ринку праці через 10 років:
Рекомендації для бізнесу:
Бренд роботодавця стає ключовим інструментом рекрутингу. Стабільність компанії, комфортне середовище, особливо психологічне, стають визначальними мотивами для співробітників.
Що важливо для працівників?
Стабільність компанії. У часи невизначеності працівники обирають роботодавців, які демонструють стійкість до криз. Компанії, що прозоро комунікують про свої плани, фінансову стабільність і перспективи, стають більш привабливими. Комфортне робоче середовище, включно з турботою про психологічний стан. Бачити, що їхні зусилля цінуються, а кар'єрні можливості в компанії є реальними.
Рекомендації для бізнесу:
З одного боку маємо дефіцит людей, з іншого - багато кандидатів не відповідають вимогам бізнесу, що вимагає перенавчання. Українці демонструють високу адаптивність до змін: 64% готові розглядати зміну професії та 69% впевнені, що зможуть опанувати нову професію.Українці демонструють високу адаптивність до змін, і багато хто вже змінював професію два три рази протягом кар’єри. Це зумовлено економічними реаліями, війною та невизначеністю на ринку праці. Хоча у 2024 році 56% компаній уже інвестували в розвиток персоналу, наразі не сформовані достатньо чіткі запити на перенавчання, що створює прогалини в ефективному залученні персоналу до нових професійних сфер.
Також є складності щодо перенавчання жінок - на їх мотивацію щодо освоєння нових професій, які традиційно вважалися "чоловічими", впливають не стільки фізичні обмеження чи сумніви щодо здатності виконувати задачі, скільки необхідність працювати в суто чоловічих колективах та адаптуватися до нових правил і атмосфери. Жінки часто почуваються непевно, ухвалюючи рішення щодо роботи в таких командах. І важливо навчати та заводити жінок в чоловічі колективи групами, а не поодинці, забезпечуючи взаємну підтримку через командні програми.
Рекомендації для бізнесу:
Український бізнес стикнувся з безпрецедентними викликами: високий рівень стресу, втрата кадрів через міграцію, демографічні зміни та необхідність швидкої адаптації до нових реалій.
Успішними будуть компанії, які зможуть:
Головне завдання бізнесу та HR у 2025 році — створити стійку організацію, яка може функціонувати та розвиватися навіть в умовах тривалої війни, зберігаючи та розвиваючи свій людський капітал.
1. 6 трендів Human Capital 2025 | Євгенія Близнюк, Gradus Research | CEO Club
2. Дослідження ринку праці Європейської Бізнес Асоціації
3. Доповіді Андрія Длігача
4. Україна єдина: національна належність, ідентичність, мова та державні атрибути — всеукраїнське опитування
5. ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ: СОЦІАЛЬНІ ВИКЛИКИ ТА ЕКОНОМІЧНІ СТРАТЕГІЇ, КМЕФ 2024
Безкоштовний вебінар про ролі в HR: “HR Business Partner та HR Generalist»
Коли: 30 січня 2025 року
Старт: о 18-30 за Київським часом
Як приєднатися: реєструйтеся і в день проведення вебінару отримаєте нагадування і посилання на приєднання.
1. Ви самостійно відповідаєте за всі HR процеси, тож хочете структурувати свої знання та отримати дієві інструменти, які зможете використати для підвищення ефективності процесів.
2. Ви на початку кар'єри і намагаєтесь зрозуміти та визначитися з напрямком професійного зростання та розібратись глибше в ролях HR Generalist та HRBP
3. Ви бачите свій професійний розвиток на позиціях HR Generalist чи HRBP, але хочете підготуватися до потенційних викликів та опанувати ключові навички, що допоможуть вам досягти успіху в карʼєрі.
4. Відчуваєте брак аргументів або невпевненість у собі під час спілкування з ТОПменеджментом бізнесу про HR проєкти.
5. У вашій команді наразі немає людини, яка займається функцією управління персоналом і є потреба зрозуміти, як наймати правильних людей та створювати процеси, що допоможуть вашому бізнесу масштабуватися.
6. Ви власник бізнесу і бачите потребу відкриття позиції HR, але не розумієте, яка саме роль вам необхідна. На вебінарі ви дізнаєтесь, які основні функції управління парсоналом існують та яка позиція необхідна саме вам.
HR Generalist & HR Business Partner
Як будувати успішну HR-систему та HR-процеси для зростання бізнесу
Курс охоплює всі аспекти управління персоналом: від рекрутингу й адаптації до розвитку талантів і корпоративної культури.
Ви навчитеся розробляти та впроваджувати HR-стратегію, що відповідає бізнес-цілям, а також зрозумієте методологію та основну цінність кожного HR процесу, що дозволить вирішувати складні завдання з управління людським капіталом
HR стратегія
Які важливі кроки сьогодні дають стійкий результат завтра
Отримані знання та навички під час цього курсу дозволять вам впливати на стратегію компанії та ключові рішення в частині управління персоналом
Модель компетенцій
Як системно управляти поведінкою персоналу
Управління за компетенціями дозволяє моделювати поведінку людей у компанії згідно її цілей та стратегії, що забезпечує довгостроковий результат та можливість масштабування
Навчання та розвиток
Як ефективно розвивати персонал отримуючи необхідну кваліфікацію
Системне навчання та розвиток команд є одним з основних процесів утримання та забезпечення бізнесу персоналом відповідної експертизи в умовах дефіциту людського капіталу
Мій перший онлайн тренінг з системного навчання персоналу!!!! Мій перший онлайн тренінг у Nataliia Teriakhina та @hr.in.ua!!!
Дякую за мега цікавий та інформативний формат , особливо за практичні кейси, завдяки яким получила багато позитивних емоцій і рекомендацій, отримала корисні інсайти щодо навчання персоналу!
Результати дослідження
Korn Ferry Workforce 2024
Про фактори, які впливають на працівників та їхню мотивацію
Результати дослідження
State of the Global Workplace: 2024
Про психологічний стан працівників